Konkurs dziennikarski na najlepszy materiał prasowy dotyczący prawa do petycji
Obywatele i obywatelki piszą petycje, my szukamy dziennikarzy i dziennikarek, blogerów i blogerek piszących o petycjach!
Instytut Spraw Publicznych wraz z Senatem RP zaprasza do udziału w konkursie dziennikarskim pt. „Petycja i odpowiedzialna aktywność obywatelska” skierowanym do dziennikarzy prasowych, telewizyjnych, radiowych i internetowych, tworzących w mediach o zasięgu lokalnym i/lub regionalnym oraz autorów materiałów informacyjnych zamieszczanych w mediach obywatelskich o charakterze lokalnym i/lub regionalnym, portalach lub blogach internetowych skierowanych do społeczności lokalnych.
Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy o petycji jako sposobie odpowiedzialnego, aktywnego wpływania obywateli na decyzje podejmowane przez administrację publiczną, w szczególności samorządy gminne i powiatowe, a także o ustawie o petycjach, która określa sposób składnia petycji i odpowiadania na nie.
Pretekstem do zorganizowania konkursu jest zbliżające się wejście w życie ustawy o petycjach, która wypełnia obowiązek ustawowego uregulowania trybu rozpatrywania petycji.
Zgodnie z nim każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi do władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych, a adresaci mają obowiązek do takiej petycji się ustosunkować.
To ogromna zmiana. Do tej pory przepisy dotyczące składania petycji były martwe. Obywatele pisali petycje w ważnych dla siebie sprawach, ale często ich postulaty pozostawały bez echa - kończyły w urzędniczych koszach lub zakamarkach ich biurek.
Nowa ustawa ma to zmienić.
Organizatorom konkursu przyświecają słowa senatora Mieczysława Augustyna, który mówi, że najpierw musimy dotrzeć do obywateli z informacją, że mają nowe prawo. Musimy ich przekonać, że warto po nie sięgać. Po drugie, musimy poinformować organizacje pozarządowe, które dopominały się o to prawo, jak można z niego korzystać. By wiedziały, że można opinię publiczną mobilizować w określonej sprawie i że będzie to wyjątkowo proste. Po trzecie, władzom publicznym trzeba uświadomić, że warto się zajmować petycjami.
Do konkursu można zgłaszać materiały autorskie w języku polskim: artykuły prasowe, artykuły internetowe, internetowe materiały audiowizualne, audycje radiowe i programy telewizyjne zgodne z celem konkursu, opublikowane, wyemitowane lub udostępnione w okresie od 1 stycznia 2013 roku do 12 sierpnia 2015 roku.
Materiały mogą mieć formę: publikacji prasowej, publikacji internetowej, materiału audio, materiału audiowizualnego o dowolnej długości i czasie emisji.
Termin nadsyłania prac:
Nieprzekraczalny termin wysyłania prac upływa 14 sierpnia 2015 r. o godzinie 23:59 (liczy się data stempla pocztowego).
Nagrody:
Nagrody zostaną przyznane przez kapitułę konkursu, w której zasiadają: senator Mieczysław Augustyn, prof. Beata Łaciak, UW i ISP, dziennikarki Ewa Ivanova z Dziennika Gazety Prawnej oraz Ewa Siedlecka z Gazety Wyborczej oraz Dariusz Konik, założyciel portalu www.zmienmy.to .
W konkursie przyznane zostaną dyplomy oraz następujące nagrody pieniężne:
I miejsce (2,5 tys. zł)
II miejsce (1,5 tys. zł),
III miejsce (1 tys. zł)
wyróżnienie specjalne Marszałka Senatu oraz drobne nagrody specjalne.
Regulamin konkursu >>>
Konkurs jest elementem kampanii informacyjnej PETYCJA - TWOJE PRAWO, służącej upowszechnianiu wiedzy o ustawie o petycjach oraz jej praktycznego stosowania.
Informacji o konkursie udziela Aleksandra Murawska, kierowniczka ds. komunikacji i rzecznictwa w Instytucie Spraw Publicznych: aleksandra.murawska@isp.org.pl