Działania Instytutu Spraw Publicznych skierowane do samorządów
Instytut Spraw Publicznych jest partnerem Kancelarii Senatu w realizacji kampanii informacyjno-edukacyjnej PETYCJA – TWOJE PRAWO. Wspieramy ekspercko i organizacyjnie działania inicjowane przez Kancelarię, prowadzimy stronę internetową kampanii, przygotowujemy również pakiet własnych działań.Wspólnie z partnerami lokalnymi zorganizujemy między innymi dwadzieścia spotkań informacyjnych dotyczących ustawy o petycjach, skierowanych do przedstawicieli samorządów i organizacji pozarządowych. Będą oni mieli możliwość zapoznania się z instrumentem petycji, mechanizmem jego funkcjonowania i oddziaływania, a także procedurami i obowiązkami po stronie rozpatrujących petycje, które nakłada ustawa o petycjach. Zakładamy, że w spotkaniach udział weźmie około czterystu osób w całej Polsce.
Mamy świadomość, że stosowanie ustawy o petycjach przez instytucje publiczne będzie wymagać czasu, dlatego zmierzamy monitorować wdrażanie ustawy i informować o tym, jak w praktyce wygląda przygotowanie organów władzy i administracji publicznej do przyjmowania i rozpatrywania petycji oraz w jakim stopniu obywatele oraz inne podmioty do tego uprawnione korzystają z tego instrumentu. Monitoring będzie prowadzony przez Instytut od października 2015 roku do sierpnia 2016 roku, a jego wyniki opublikowane zostaną w formie raportu na jesieni przyszłego roku.
W ramach monitoringu stosowania ustawy chcemy zidentyfikować skuteczne mechanizmy składania i rozpatrywania petycji oraz problemy i bariery w stosowaniu ustawy. Dzięki temu na jesieni 2016 roku przygotujemy w wersji elektronicznej praktyczny przewodnik po petycjach, który podpowie dobre rozwiązania i ostrzeże przed zagrożenia związanymi z wykorzystywaniem petycji.
Szczegółowe informacje o naszych działaniach, podobnie jak o innych wydarzeniach w ramach kampanii znaleźć będzie można w zakładce Wydarzenia
Działania planowane w ramach kampanii przez Instytut Spraw Publicznych będą realizowane w ramach projektu „Upowszechnienie wiedzy na temat petycji jako instrumentu zwiększającego wpływ obywateli na decyzje podejmowane przez administrację publiczną”, współfinansowanego z budżetu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2015.